Popis
V PRODEJI BUDE OPĚT OD ČERVNA!
Rostlina patřící mezi tzv. adaptogeny. Tento termín zavedl v roce 1947 Rus Dr. Nikolaj Lazarev pro skupinu rostlin splňující specifická kriteria. Např. to, že musí takováto rostlina znatelně zvyšovat adapatabilitu organismu na nepříznivé vlivy a normalizovat funkce orgánů, aniž by měla negativní vedlejší účinky.
Český botanický název rostliny zní Parcha saflorová. Častěji je však záma pod označením “Maralí kořen”. Tato přezdívka pochází od původních obyvatel Altaje (Sibiř),kteří tento “bodlák” pojmenovali po sibiřském šedém jelenu zvaném jelen maral ( Cervus elaphus sibricu). Často ho vídali jak před příchodem zimy svými kopýtky ze země vyhrabává kořeny této rostliny a požírá je. Jelen instinktivně využíval ojedinělých vlastností této rostliny a posiloval si tak svou kondici před nadcházející sibiřskou zimou.
Maralí kořen je endemický druh jižní Sibiře, pohoří Altaj a východního Sajanu. V našich zeměpisných podmínkách bez problému prospívá. Doporučuji slunné stanoviště spíše a běžnou zahradní zem. Jinak nemá zvlášní nároky na pšstování. Na drogu se sklízí list a tří či víceletý kořen. Nadzemní část se suší a užívá se jako čaj. Jeho účinky jsou podobné kořenu. Ze sušeného kořenu se dělá výluh. Extrakty z kořenů snižují únavu, zvyšují celkovou odolnost organismu, podporují trávení a jsou účinné při léčbě nechutenství. Mírně zvyšují krevní tlak a lze je tak využít při léčbě hypotenze.
VODNÍ VÝLUH:
3 lžíce suchých kořenů na 1 litr horké vody. nechá se vyluhovat 3 hodiny. Užívá se jedna lžíce výluhu 3x denně před jídlem.
VÝLUH V ALKOHOLU:
50g suchých kořenů se nechá vyluhovat v 0,5 l vodky. Po čtrnácti dnech se může začít užívat 2x denně 20 – 30 kapek (kávová lžička) před jídlem po dobu tří až čtyř týdnů.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.